Yanak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Yanak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak estetiği, yüz bölgesinde en sık estetik müdahalelerin yapıldığı birimler arasında yer alır. Bu bölgenin estetik yapısı, elmacık kemikleri, burun ve çene kemikleri ile şekillenir. Yanak estetiğinde, yanağın yumuşak doku kitlesine ve elmacık kemiklerine müdahale edilir. Bazı bireylerde yanaklar gereğinden fazla çökük ve düz, bazılarında ise gereğinden fazla dolgun, şişkin ve tombuldur. Her iki durumda da şikayetlere neden olabilir. Genç yaşlarda diri ve dolgun olan yanaklar, yılların etkisiyle daha sarkık ve çökük hale gelir.

Elmacık Kemiği Estetiği

Yanak estetiği, daha çok elmacık kemiğini kapsar. Elmacık kemiği, şikayetin türüne göre küçültme veya daha belirgin hale getirme işlemi yapılabilir. Çene kemiği ve elmacık kemiği için hazırlanmış ve istenen biçimde olması için kullanılan özel yapay parçalar vardır. Dolgun, çıkık elmacık ve çene kemikleri, yapay parçalar sayesinde ve yüz estetiğinde ideal oranların yakalanması açısından iyi sonuçlar elde edilir.

Yumuşak Doku Operasyonları

Diğer estetik müdahale şekli ise yumuşak dokuya yapılan operasyonlardır. Kişinin yanakları çok fazla belirginse, yanağın orta kısmından az miktar yağ dokusu alınması yüzde hızlı ve çok etkili bir değişim yaratabilir. Böylece elmacık kemikleri ve çene daha belirgin hale gelirken, yumuşak kısım olan kulak ön kısmından başlayarak ağzın yan kısmına doğru bir çukurlaşma elde edilmesi mümkün olabilir.

Yanak Estetiği Ameliyatı

Elmacık kemiği çıkıntılarının olduğu bölge, bireyin kendisinden alınan veya hiyalüronik asit gibi dışarıdan verilen dolgu malzemeleri ile desteklenebilir. Yanak sarkması ve çöküklüğü daha ileri seviyede ise genç bireylerde endoskopinin de desteğiyle ve küçük kesilerle tedavi sağlanabilir. İlerlemiş yaşlarda ise klasik yüz germe gibi daha geniş kapsamlı operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. Yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlamak için, daha radikal ve daha kalıcı bir işlem yapmak gerekirse, vücut tarafından reddedilmeyen yanağa yerleştirilmek üzere doku parçası veya anatomik yapıya uygun yapay parçalar kullanılabilir. Danışma sırasında yanağa yapılacak ve yerleştirilecek doku parçasına karar verilerek, bölgeye göre hazırlanır, yontularak şekil verilir. Yapay parça yerleştirme işlemi çoğu zaman sınırlı uyuşturma altında yapılan bir işlemdir ve 1-1.5 saat sürmektedir. Sınırlı uyuşturma yardımıyla ağız içinden açılan küçük bir kesikten yerleştirilir ve bireyin hastanede kalmasını gerektirmez. Doku parçasının yanaklara yerleştirilmesi çok uzun zaman almaz ve uzun süreli bir yara iyileşme süreci de yoktur. Sadece yüzde hafif şişme olabilmektedir, bu da birkaç gün içinde kaybolur. Birey 1-3 gün içinde normal günlük yaşamına dönebilir. Kesin sonucun görülmesi için 3 hafta beklenilmesi gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyattan hemen sonra 2-3 gün içinde kendiliğinden geçen yüz hareketlerinde azalma ve uyuşukluk görülebilir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi iltihap kapma riski vardır. Özellikle ağız içinden konulan yapay parçalarda bu risk biraz daha fazladır. Operasyon sonrası ortaya çıkan ödem hızlı bir şekilde geriler ve 3-5 gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. Ancak doku parçası uygulamasından sonra 3-5 hafta kadar yüzün darbelerden uzak tutulması gerekmektedir.

Ek Bilgiler

Yanak estetiği, kişiye özgü bir planlama gerektirir ve estetik cerrah tarafından detaylı bir değerlendirme yapılmalıdır. Her bireyin yüz yapısı ve estetik beklentileri farklıdır, bu nedenle kişiye özel çözümler sunulması önemlidir. Ayrıca, ameliyat sonrası bakım ve doktorun önerilerine uyulması, istenilen sonucun elde edilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yanak Botoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Botoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Kılları Nasıl Alınır?

Yanak Kılları Nasıl Alınır?

Kırmızı Yanak Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı Yanak Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yanak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Erkek Yanak Kılları Kurtulma Yöntemleri?

Erkek Yanak Kılları Kurtulma Yöntemleri?

Yanak Türleri ve Özellikleri

Yanak Türleri ve Özellikleri

Yanak Eritme Hareketleri ve Egzersizleri

Yanak Eritme Hareketleri ve Egzersizleri