Yanak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
21 Haziran 2024

Yanak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yanak ameliyatı, genellikle estetik amaçlarla yapılan bir cerrahi müdahaledir. Hem zayıf hem de kilolu bireyler tarafından tercih edilen bu operasyon, yüzün karakteristik özelliklerini belirginleştiren nadir estetik ameliyatlardan biridir. Yanak ameliyatı dışında, yüzün diğer bölgeleri olan burun ve göz altlarına da estetik müdahaleler yapılabilir. Ayrıca, çene ameliyatları da son dönemlerde estetik amaçlarla sıkça tercih edilmektedir. Bu makalede, yanak ameliyatı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Yanak Ameliyatının Nedenleri

  • Zayıf kişilerde düz ve çukur yanakların düzeltilmesi için,
  • Kilolu kişilerde tombul yanakların inceltilmesi için,
  • Yanak sarkması olan kişilerde sarkmaların giderilmesi için uygulanabilir.
Yanak bölgesindeki estetik sorunlar genellikle elmacık kemiği bölgesini de kapsar. Aşırı kilolardan biriken yağlar, tombul bir görünüm yaratabilir. Bu durumda, yanak ameliyatı ile fazla yağlar alınarak elmacık kemiği bölgesi belirginleştirilir. Zayıf ve çökük yanaklar için ise, protez yerleştirilerek bu bölgenin dolgunlaşması sağlanır. Çene kemiklerinden alınan protezler, kırılan elmacık kemiklerinin onarımında da kullanılabilir.

Yumuşak doku ameliyatı da bir diğer müdahale şeklidir. Elmacık kemikleri fazla belirgin olan kişilerde, yanak ortasından belirli ölçüde yağ dokusu alınarak yüzün yanak kısmında etkileyici bir değişim sağlanır. Böylelikle, elmacık kemiğinin belirginliği dengelenir ve yüzün görünümü daha estetik bir hale gelir.

Yanak Ameliyatı Yöntemleri

Yanak ameliyatları iki şekilde yapılabilir: Kendi dokusu kullanılarak ya da vücuda tamamen uyumlu implantlar kullanılarak. 25 yaş ve üstü hastalarda uygulanması daha doğrudur. İlerleyen yaşlarda yanaklarda oluşacak değişimler daha belirgin olduğu için, bu yaş grubunda müdahale daha etkili olur. İleride yaşanacak sarkmaların önüne geçmek için, ameliyatın 30 yaş üstü hastalarda uygulanması daha mantıklıdır.

Yanak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yanak ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat hem ağız içinde hem de ağız dışında yapılabilir. Ağız içinden özel bir noktadan girilerek içerideki yağ kütlesi alınır veya yağ dokusu enjekte edilir. Yanak dışından ise ince kanüller yardımıyla yanak cilt altı yağ dokusu liposuction ile alınır. Sonucun iyi olması için her iki ameliyatın da aynı anda yapılması gereklidir. Ağız içinden Bichat yağ yastıkçığı alındığı için, ameliyat sonrası enfeksiyon riski oluşmaması adına önceden mutlaka antibiyotik alınmalıdır. Ameliyattan önce kanı sulandırıcı ilaçların kullanımı on gün önce kesilmelidir ki, ameliyat esnasında kanama ile ilgili bir komplikasyon yaşanmasın. Hastanın ameliyat nedeni kilo alıp verme işlemi çok fazla ise, en kilolu halinde yapılır. Böylelikle, ikinci bir ameliyat olmadan hasta tek seferde istediği yanaklara kavuşabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yanak Zayıflatma Nasıl Yapılır?

Yanak Zayıflatma Nasıl Yapılır?

Yanak Botoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Botoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yanak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir?

Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir?

Erkek Yanak Kılları Kurtulma Yöntemleri?

Erkek Yanak Kılları Kurtulma Yöntemleri?

Yanaklarda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Yanaklarda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?