Yanak İçinde Yara Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

Yanak İçinde Yara Belirtileri ve Tedavisi

Yanak İçinde Yara

Yanak içinde yara, insanların gün içerisinde yediklerinden ve içtiklerinden zevk almalarını kısıtlayan bir sorundur. Bu yaralar bazı insanlarda yaklaşık olarak 3-4 hafta kadar iyileşmeden yanak içerisinde bulunur ve kişilerde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Yanak içerisindeki yaraların en büyük sorunu şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar, ağız içerisinde görülebilecek en ciddi ağrılardan biridir. Ağrıların aşırı şiddetli olması nedeniyle ağız içinde yara olan insanlarda iştahsızlık sorunları ortaya çıkar. Çünkü kişi yediği her yiyecekte çok şiddetli ağrılar hisseder. Yanak içinde yara sorunu olan insanlarda eğer bu sorun sürekli olarak ortaya çıkıyorsa, bu durum kişide kilo kayıplarına bile neden olabilmektedir.

Yanak içinde yara sorununun tıbbi olarak net bir tedavisi olmaması nedeniyle bu durum insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olur. Aslında bu yaraların birkaç haftada iyileşmesinin nedeni de tıbbi olarak tedavisinin olmamasıdır. Yanak içinde yara sorunu olan insanların kesinlikle aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecekleri tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü bu yaralar aşırı sıcak ve aşırı soğuktan çok kolay bir şekilde etkilenirler. Böyle bir durumda direkt olarak yanak içerisindeki yara kişinin dayanamayacağı kadar şiddetli ağrılara neden olduğu gibi aynı zamanda yaraların iyileşme süresini de çok değiştirecektir. Birçok kişi yanak içinde yara rahatsızlığını normal bir uçuk hastalığıyla karıştırmaktadır. Aslında ağız içinde oluşan yara ile uçuk yarasının hiçbir bağı bulunmamaktadır. Çünkü uçuk hastalığı, direkt olarak virüslerden kaynaklanan bir hastalıktır. Fakat yanak içinde yara direkt olarak bakterilerden ve diğer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Yanak İçinde Yara Neden Olur?

  • Yanak içinde yara sorununun en büyük nedenlerinden bir tanesi, insanlarda ağız hijyeni eksikliğinin olmasıdır. Bu eksiklik, günümüzde birçok insanda karşılaşılmaktadır. Özellikle dişlerini fırçalamayan insanlarda yanak içinde yara sorunu çok görülmektedir.
  • Bunun haricinde bir diğer neden ise insanlarda sürekli olarak çok aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesidir. Bu yiyecekler, yanaklar üzerinde bulunan mukoza tabakasına zarar vererek ciddi bir şekilde problem meydana getirmektedir. Böyle bir durumda iki gün içerisinde yanak içinde yara oluşabilir.
  • Ağıza alınan bir darbe ya da bir yara yanak içinde yara oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun yanında kişinin yanağını sert bir şekilde ısırması durumunda yanak içinde yara meydana gelebilir.
  • Sürekli olarak ağızdan nefes almak yanak içinde yara nedenleri arasında yer almaktadır.

Yanak İçinde Yara İçin Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Tıbbi olarak net tedavi yöntemlerinin olmaması nedeniyle bitkisel olarak bazı karışımları kullanarak bu yaralardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu tedavilerden bir tanesi sirke uygulamasıdır. Yanak içinde yara olan insanların günde iki kez sirke ile suyu karıştırarak gargara yapmaları gerekmektedir. Bunun haricinde bir diğer bitkisel yöntem ise kara dut yemektir. Kara dut içerisinde bulunan özellikler sayesinde ağız içindeki bakteriler hızlı bir şekilde öldürülür. Bu şekilde ağız içindeki yara hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Bu bitkilerin haricinde kekik, karanfil, limon, maydanoz gibi bitkiler de olumlu etkiler yapmaktadır.

Ek Bilgiler ve Önlemler

Yanak içinde yara oluşumunu önlemek için bazı basit önlemler alınabilir. Özellikle ağız hijyenine dikkat etmek, dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak bu yaraların oluşmasını engelleyebilir. Ayrıca, aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmak, sert yiyecekleri dikkatli bir şekilde tüketmek ve ağız sağlığını koruyucu ürünler kullanmak da yararlı olacaktır. Eğer yaralar uzun süre iyileşmiyorsa veya ciddi rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Haber Bülteni

Güncel

Yanak Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Yanak Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Güncel

Yanak Botoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Botoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Yanak Kızarması Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Kızarması Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Türleri ve Özellikleri

Yanak Türleri ve Özellikleri

Yanak Küçültme Nasıl Yapılır?

Yanak Küçültme Nasıl Yapılır?

Yanak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Kılları Nasıl Alınır?

Yanak Kılları Nasıl Alınır?

Çökük Yanak Belirtileri ve Tedavisi

Çökük Yanak Belirtileri ve Tedavisi