Yanak Epilasyon Nasıl Yapılır?
23 Temmuz 2024

Yanak Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Epilasyonu

Erkeklerde sıkça karşılaşılan yanak bölgesinde oluşan derin kıl köklü tüylenme rahatsızlığı, son zamanlarda birçok kadın tarafından da benzer şekilde şikâyetler arasında yer almaktadır. Gelişen çağ itibariyle kentlerde ve şehirlerde kendine bakımlı bireylerin sayısında belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bu artış durumu göz önünde bulundurulmasa dahi, birçok erkeğin rahatsızlık konusu haline getirdiği yüz bölgesindeki kıllanmanın aşırı derecede olması sonucunda yanak epilasyonuna başvurulmaktadır. Bazı kadınlarda da yanaklarında istenmeyen tüylerin çokluğu, alınamayacak derecelere varabilmektedir. Böyle bir durumda yapılacak epilasyon tedavisi ile kıl kökleri köreltilerek kişinin görüntü itibariyle daha düzgün ve pürüzsüz bir cilde sahip olması sağlanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde, çoğunlukla yanaklarda epilasyon yapmanın iki nedeni olduğu görülmüştür. Bu nedenler şunlardır:

  • Erkek ve kadın bireylerde aşırı kıllanmadan kaynaklı olarak şikâyete bağlı başvurular.
  • Erkek bireylerde sakal bölgesinin düzeltilmesi ve hoş bir görüntü oluşturmak amacıyla tüylenmenin giderilmesi.

Erkek ve kadınlarda çoğunlukla bu iki durumdan kaynaklı olarak sıkıntının giderildiği görülmüştür. Ancak yanak epilasyonu yapacak kişilerin bu epilasyon öncesinde yapması gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar şunlardır:

Erkek ve kadınlar, lazer operasyonunun yapılacağı bölgede bulunan kıl köklerini en az 3 hafta öncesine kadar kökten almamalıdır. Şayet epilasyon öncesi çok fazla uzamış ve aşırı uzun kıllı bölgeler varsa, epilasyon öncesinde makas veya makine yardımı ile kısaltılmalıdır. Yanak bölgesinde yapılacak epilasyon amacıyla aşırı güneşten kaçınılmalı ve iki haftalık dönem içerisinde kesinlikle solaryuma girilmemelidir. Epilasyon yapılacak bölgenin hijyenik olması gerekmektedir ve bölge sürekli olarak temiz tutulmalıdır. Böylelikle yanak bölgesine epilasyon yapılacak kişinin dikkat etmesi gereken hususlar sıralanmıştır.

Yanak Epilasyonu İşlemi

Yüz bölgesi içerisinde bulunan yanakların erkek ve kadınlar için ayrı şekilde işlem uygulanmaktadır. Bunun temel nedeni ise erkeklerin daha fazla gür ve dik sakallara sahip olmaları, kadınlarda ise sadece yumuşak tüylenmeler oluşmasıdır. Epilasyon yapılacak bölge uzman hekim tarafından belirlenir; uzun ve köklü kılların yeri tespit edildikten sonra kıl köklerinin bir daha çıkmaması amacıyla köreltme işlemi uygulanır. Bundan sonra yapılacak işlem oldukça basittir. Böylece kıl kökleri erkeklerde 4-6 seansta, kadınlarda ise 2-3 seansta ortadan kalktığı görülmektedir. Şayet yanak epilasyonu erkeklerde bazen isteğe göre sakalların çizilmesi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Böylelikle erkeğin yanak bölgesinde bulunan sakalına farklı şekiller verildiği görülmüştür. Ayrıca yanak epilasyonu yapan bir kimse operasyon sonrasında ayağa kalkarak gündelik işlerine devam edebilir. Yapılacak bu yanak epilasyon işlemi ise yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürmektedir.

Yanak Epilasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrasında kişisel bakımına özen göstermeyen bireylerde bölgesel enfeksiyonlar olduğu görülmüştür. Bu nedenle yanak epilasyonu yaptıran kişilerin cilt sağlığı açısından bazı tedbirler alması gerekmektedir. Şayet bir kişinin cildi hassas bir yapıya sahip ise yapılan epilasyon sonrasında ciltte kızarıklıklar görülebilir. Oluşan bu kızarıklıklar gayet normaldir, bu nedenle kişi bu noktada dikkatli olup bilinçsiz krem veya buz tedavisi uygulamamalıdır. Yapılan epilasyon işlemi sonrasında kişi hafif duş alabilir ancak epilasyon yapılan bölgeye kese veya peeling gibi temizleyicileri sürmemelidir. Operasyon sonrasında 3 gün kadar güneş ışınlarına direkt maruz kalınmamalıdır. Güneş ışınları, epilasyon tedavisinin yapıldığı ilk gün bölgesel olarak kızarıklıklara neden olabilir. Uzman hekimin bildirdiği tedavi yöntemine harfiyen uyulması halinde kısa süre içerisinde yanak bölgesinde oluşan kıllanmanın yok olduğu görülecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yanak Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Yanak Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Yanak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yanak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yanak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yanak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir?

Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir?

Yanak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanak Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkek Yanak Kılları Kurtulma Yöntemleri?

Erkek Yanak Kılları Kurtulma Yöntemleri?

Güncel

Yanak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak Küçültme Nasıl Yapılır?

Yanak Küçültme Nasıl Yapılır?

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Yanak Yağı Aldırma Riskleri

Yanak İçinde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Yanak İçinde Kitle Belirtileri ve Tedavisi